Türkiye’de Evrim

Merhaba,

İlk olarak şunu belirtmekte fayda görüyorum, evrim teorisi dendiğinde aklınıza gelen “teori” gibi değildir bilimsel teori. Her ne kadar biz “henüz kanıtlanamamış bir ifade” olarak düşünsekte, bilimsel “teori” bir çok kez denenmiş ve bu denemelerin hakkını vermiş ve şimdiye kadar onu çürütmüş hiç bir bulguya rastlanmamış, aksine, destekleyici binlerce kanıta sahip olan demektir.

Ne yazık ki şimdiye kadar karşılaştığım bir çok kişi evrim hakkında hiçbir birikimi olmadan, onlarca yıllık araştırmalarıyla biyoloji dünyasının yanı sıra bilim dünyasında da bomba etkisi yaratmış ve bundan sonra gelecek herşeyi değiştirmiş Charles Robert Darwin’e ve bilim adamları tarafından elde edilen tonlarca bulguya ve kollektif bilgi birikimine karşı çıkıyor. Ancak Harun Yahya gibi bilimsel bir arkaplanı olmayan, çıkardığı bir çok kitapla bilim dünyasında gülüşmelere sebep olmuş bir mehdi çakmasına inanılıyor.

Evrimin Kabul Görme Tablosu

Yukarıda görmüş olduğunuz resim aslında durumun ne kadar içler acısı olduğunu ispatlar düzeyde. Listenin en altında Türkiye’nin var olduğunu görmek gerçekten çok dokunaklı. Kendimizi ABD’nin altında olmakla avutabiliriz. Aslında ABD’yi sosyolojik açıdan Türkiye’ye çok benzetiyorum, bunun nedeni gelişmiş şehirlerin ya da şehir merkezlerinin dışında kalan bölgelerin bu bölgelere oranla çok daha konservatif çok daha katı görüşlü olmalarıdır. Türkiye’de İstanbul’u, ABD’de New York City’i düşünün, ikisi de özgür ve gelişmiş şehirler fakat Anadoluyu ve ABD’nin güney bölümünü düşündüğünüzde çok katı ve tekdüze insan çeşitleriyle karşılaşırsınız. Üst taraftaki ülkelere baktığınızda bir zamanlar güneşin doğmadığı, engizisyonunun ağına düşmüş karanlık avrupa devletlerinin, rönesansın yardımsever eliyle bilimin ışık kaynağı olduğunu görürsünüz. Bu ülkeler, sağlık, eğitim, bilim, sanat ve benzeri bir çok alanda yetkin, en iyi refah düzeyine ve alım gücüne sahip ülkelerdir. Bu bir tesadüf değildir.

Günlük hayatta o kadar çok sorunumuz var ki, ekonomik anlamda tatmin olmuş Yunanlıları filozoflaştıran felsefe ortamı Türkiye’de oluşmamış. İtiraf edelim, savunduğumuz şeyleri körü körüne kabul ediyoruz. Evrim yanlıştır! Neden? Çünkü ben öyle düşünüyorum, belki bunun hakkında hiç bir bilgim yok ama kendi aklımın yettiğince senin söylediğin herşeyi çürütmeye çalışacağım, çünkü içerisinde bir sürü latince terim içeren bir ansiklopedi okumaktansa Harun Yahya’nın çıkarttığı beyin yıkayan belgeselleri izliyorum.

Bilimsel Sorgulama

Sonuç olarak, bizim düşündüklerimizin bilime hiçbir etkisi yoktur. Bilim bir konuyu ele alır, onun hakkında deneyler yapar, bu deneyleri gözlem(obzervasyon)larla desteklemeye ve aynı zamanda sizin yaptığınızı yapmaya, onu yanlışlamaya çalışır, eğer deneylerden tutarlı sonuç elde ediyorsa bir hipotez oluşturur, ama işler burada bitmez, hipotez oluştuktan sonra üzerinde binlerce tahmin yapılır ve bunlar tutarlılık gösterdiği taktirde teoriye dönüşme yoluna koyulur. Darwin’in doğal seçilim(natural selection)‘i 1838 yılında ortaya attığını ve üzerinden 173 yıl geçtiğini düşünürsek, teori olmak gerçekten zor ve zaman alıcı bir süreçtir.

Teşekkürler

KAYNAK

1.resmin kaynağı: http://news.nationalgeographic.com/news/bigphotos/21329204.html

Reklamlar

3 Yorum on “Türkiye’de Evrim”

 1. Türkiye’de genel bir araştırma yapılmış mıdır bilemeyeceğim ama bir fikir vermesi açısından sıralamada hemen altında bulunduğumuz ABD’de Louis Finkelstein Enstitüsu tarafından doktorlar arasında yapılan bir evrimi kabullenirlik anketinin araştırma sonuçlarına göre Amerikalı doktorların genel olarak derslerde öğrendiklerinden sonra açıkça yaratılışçı pozisyonunu savunmaları düşük ihtimalli olarak görülüyor ve bu anlamda salt olarak yaratılışçığa inanmaktan çok daha uzaklar. Sonuçlara göre:

  A) Tanrı insanları bugün de göründükleri gibi yaratmıştır
  (Toplum % 51 / Doktorlar % 18)
  B) İnsanlar evrimle değişim geçirmişlerdir, ancak Tanrı bu süreçleri yönlendirmiştir
  (Toplum % 30 / Doktorlar % 42)
  C) İnsanlar evrilmiştir ama herhangi doğa üstü bir güç tarafından yönlendirme olmamıştır.
  (Toplum % 15 / Doktorlar % 39)

  Ayrıca evrimin doğa üstü bir güç tarafından yönlendirimi olmadan meydana geldiğini inanan doktor oranı da oldukça fazladır. (Doğrudan “evrim olmuş mudur?” diye soru sorulduğunda aslında bu oranın % 78’e kadar çıktığı da görülmektetir). Sonuç olarak, doktorlar arasında evrimin kabulenirliği oranı yaklaşık % 80’iken bu halk arasında sadece % 45 civarında bulunmaktadır.

  Kaynak:
  http://pandasthumb.org/archives/2007/01/why-do-so-many.html

  • Burak dedi ki:

   Teşekkür ederim :) Bloguna şöyle bir göz attım da harika bir iş başarmışsın. Yazılarını okumak için sabırsızlanıyorum.

 2. Ben teşekkür ederim Burak. Ben de senin yeni açtığın bu blogunu yakından takip ediyorum. Seninkisinin de çok güzel bir blog olacağından eminim. Yılmadan yazmaya devam..Birkaç ay sonra birçok konularda blogun google’da da görünecek ve tanınanacaktır. Ayrıca İlimistan ismini bloguna vermiş olman da çok isabetli olmuş. Tebrikler..


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s